Film instruktażowy a film szkoleniowy – główne różnice na podstawie celów i korzyści

Myśląc o różnego rodzaju materiałach szkoleniowych skierowanych do pracowników firm w pierwszej chwili może nam się wydawać, że film instruktażowy i film szkoleniowy to jedno i to samo. Oba materiały stanowią w końcu popularną, niezwykle praktyczną i dokładną metodę dopełnienia różnego rodzaju szkoleń i konferencji. Pełnią więc funkcję nowoczesnych prezentacji multimedialnych. Ich głównym wyróżnikiem, a zarazem zaletą jest audiowizualna forma – zdecydowanie prostsza, a więc i łatwiej przyswajalna przez odbiorców. A jednak, istnieją między nimi pewne, subtelne różnice.

Podstawowe założenia filmów instruktażowych

Przede wszystkim filmy instruktażowe mają służyć precyzyjnemu objaśnianiu zasad działania danego produktu. W związku z tym można powiedzieć, że stanowią swego rodzaju przepis na realizację danego zadania, a także wskazówkę dla pracowników, którym zlecono wdrożenie się w nowe technologie zastosowane w zatrudniającej ich firmie. Co więcej, poza funkcją dydaktyczną, filmy instruktażowe mogą być doskonałym sposobem promowania się przedsiębiorstwa, którego dotyczą.

Filmowa.pl - Napisz po ofertę

Cele filmów szkoleniowych

Głównym celem każdego filmu szkoleniowego jest edukacja. Wykorzystane w materiale dźwięk i obraz zdecydowanie bardziej oddziałują na odbiorcę niż środki stosowane przez tradycyjne metody dydaktyczne – nawet najlepsze schematy i przejrzyste notatki na kartce papieru nie są tak łatwe w odbiorze i nie zapadają tak szybko w pamięć jak forma audiowizualna. W przeciwieństwie do opisanych wyżej filmów instruktarzowych, materiały szkoleniowe nie są instrukcją obsługi danego produktu/technologii.

Korzyści, jakie płyną z posiadania filmów instruktażowych

Główną korzyścią, jaką niosą za sobą filmy instruktażowe jest polepszenie komfortu użytkowania konkretnych produktów, a także podwyższenie kwalifikacji pracowników. Jak już zostało wspomniane standardowe formy instrukcyjne (broszury, instrukcje obsługi itp.) są zbyt mało atrakcyjne, aby mogły być w pełni zrozumiałe dla odbiorcy.

Zalety filmów szkoleniowych

Film szkoleniowy to przede wszystkim niesamowita oszczędność czasu i pieniędzy. Z raz zrealizowanego nagrania można wielokrotne korzystać na różnych urządzeniach. Nie wymaga przy tym organizacji specjalnych spotkań firmowych. W końcu to skuteczny sposób na kreatywne i ciekawe przekazanie informacji, podnoszenie kwalifikacji oraz rozwijanie umiejętności pracowników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *